Kysuce, Veľká Rača

kalvaria oscadnica

Kalvária

Kalvária sa začala stavať v roku 1946 a dokončená bola o rok neskôr. Postavili ju oščadnickí veriaci z vďačnosti za to, že za II. svetovej vojny, kedy sa počas jedného mesiaca r. 1945 bojovalo na blízkej Veľkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy. Projekt na kalváriu i kaplnku vypracoval architekt Anton Medrický, ich výstavbu realizoval murársky majster Rudolf Štens. Kostolík ako aj jednotlivé zastavenia sú z kameňa. Autorom sochy 14. zastavenia je oščadnický rodák, ľudový majster, rezbár Jozef Pazdera. Vytvoril aj drevený oltár v kostolíku na vrchole kalvárie (dostavaný a vysvätený bol v r. 1948), ako ja súsošia Getsemanská záhrada a Bičovanie, ktoré sa nachádzajú na úpätí vŕšku. Súčasťou kalvárie je aj Boží hrob. Každoročne v auguste sa tu koná Kysucká púť k Nanebovzatej Panne Márii.

kalvaria oscadnica

Slovenský orloj v Starej Bystrici

Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska.

kalvaria oscadnica

Rozhľadňa Stará Bystrica

Strmý vrch nad obcou Stará Bystrica, dobre viditeľný z hlavných dopravných komunikácií, ako aj od Slovenského orloja z Rínku sv. Michala, odkiaľ k rozhľadni vedie aj značkovaný žltý turistický chodník. Rozhľadňa má výšku 16 metrov, vybudovaná je z tradičných materiálov kameň a drevo.

kalvaria oscadnica

Vodný park Tropikana vo Wisle

Dokonalý relax garantuje vodný park Tropikana, kde nájdete komplex bazénov s mnohými tobogánmi (s celkovou dlžkou 550 m), bazén s umelými vlnami, plavecký bazén, rekreačné bazény, detské bazény, 4 whirlpool vane, množstvo saun, solarium, snežná komora. Na terase hotela je k dispozícii aj vonkajší bazén.
Viac informácií na www.golebiewski.pl

kalvaria oscadnica

Rajecké Teplice

Viac informácií na www.rajeckapohoda.sk

kalvaria oscadnica

Aquapark Bešeňová

Viac informácií na: www.besenova.com

kalvaria oscadnica

Terchová

Viac informácií na www.terchovavratna.sk a www.terchova.eu

kalvaria oscadnica

Ski-areál Mosty u Jablunkova

Viac informácií o stredisku na: www.skimosty.cz